نحوه آی پی دادن به دوربین مداربسته

آموزش نحوه آی پی دادن به دوربین مداربسته و فعال کردن دستگاه NVR هایک ویژن + فیلم

هنگامی که قصد دارید یک سیستم مدار بسته تحت شبکه را راه اندازی کنید، یکی از مهمترین اقداماتی که باید انجام بدهیم، پیدا کردن آی پی دوربین های هایک ویژن است. در این مقاله ابتدا نحوه آی پی دادن به دوربین مدار بسته هایک ویژن را فرا می گیرید و در ادامه نحوه فعال کردن و اختصاص رمز به NVR هایک ویژن را آموزش خواهیم داد.

 

چگونه آی پی دوربین مدار بسته را پیدا کنیم؟( NVR هایک ویژن)

حتما برای شما هم سوال شده است که آی پی دوربین مداربسته را چطوری پیدا کنی؟ برای پیدا کردن آی پی دوربین یا دستگاه NVR هایک ویژن باید از نرم افزار اسکنر آدرس آی پی مخصوص هایک ویژن استفاده کنید. این نرم افزار SADP نام دارد و می توانید با یک جستجوی ساده از اینترنت آن را پیدا کنید.

 

 

پس از نصب نرم افزر SADP روی کامپیوتر و اجرای برنامه وارد محیط نرم افزار شوید. ( به تصویر زیر نگاه کنید)

 

چگونه آی پی دوربین مداربسته را پیدا کنیم؟

آدرس آی پی یا مشخصه دستگاه در یک سیستم تحت شبکه، مهم ترین جزئی است که بوسیله آن می توانیم به منوی تنظیمات دستگاه وارد بشویم.سوالی که پیش خواهد آمد این است که چگونه آی پی دوربین مدار بسته را پیدا کنیم؟

پس از نصب نرم افزار، لپ تاپ را به دوربین یا ان وی آر ی که می خواهید آدرس آن را پیدا کنید متصل کنید.

اگر دوربین یا NVR به سوئیچ شبکه متصل است می توانید لپ تاپ را به سوئیچ شبکه متصل نمایید. 

پس از نصب لپ تاپ به سوئیچ شبکه، می توانید بوسیله نرم افزار مخصوص اسکنر، آدرس آیپی کلیه تجهیزات هایک ویژن، متصل شده به سیستم را شناسایی کنید. نرم افزار آدرس آی پی و مدل دستگاه NVR یا دوربین های هایک ویژن متصل به سوئیچ را پیدا می کند.

پیدا کردن آی پی دوربین

 

 

نحوه آی پی دادن به دوربین مدار بسته را در تصویر بالا مشاهده می کنید که آدرس آی پی دستگاه nvr هایک ویژن که توسط نرم افزار SADP پیدا شده، 192.0.0.64 می باشد. در مراحل بعد می توانید با ورود به صفحه اکسپلورر، آدرس آی پی را به آدرس دلخواهتان تغییر بدهید .

آدرس آیپی پیش فرض دستگاه رکوردر هایک ویژن 192.0.0.64 است. 

 

بیشتر بخوانید: تفاوت DVR و NVR

 

چگونه دستگاه NVR یا دوربین های هایک ویژن را فعال کنیم؟

بعد از پیدا کردن آی پی دوربین هایک ویژن یا دستگاه NVR آن را برای نخستین بار روشن می کنیم، دستگاه در حالت غیر فعال یا Inactive قرار دارد. به زبان ساده، روی دستگاه هیچ رمز عبوری تنظیم نشده است و کاربر برای فعال کردن و استفاده از دستگاه باید ابتدا یک کلمه عبور بر روی دستگاه تنظیم کند.
به تصویر زیر نگاه کنید، حالت دستگاه به رنگ قرمز در حالت غیر فعال قرار دارد و برای فعال کردن آن باید برای دستگاه کلمه عبور دلخواه تنظیم کرد .

 

نحوه آی پی دادن به دوربین مداربسته

 

برای فعال کردن دستگاه، یک صفحه مرورگر اینترنت اکسپلورر باز کنید و آدرس آی پی دستگاه را در آن وارد نمایید. به تصویر زیر نگاه کنید.
نکته مهمی که باید در این مرحله به آن توجه کنیم این است که برای مشاهده تصویر و منوی دوربین یا دستگاه رکوردر هایک ویژن، باید رنج آیپی دوربین یا رکورد هایک ویژن با رنج آیپی لپ تاپ یا کامپیوتر یکسان باشد.

به عنوان مثال در حالتی که آدرس آیپی دستگاه 192.0.0.64 باشد. رنج آیپی دستگاه 192.0.0 است و برای اینکه بتوانیم، صفحه تنظیمات آن بشویم باید رنج آیپی لپ تاپ هم 192.0.0 باشد. در این حالت آدرس ایپی لپتاپ را می توانیم 192.0.0.200 بگذاریم.

توجه داشته باشید که در شبکه دوربین مدار بسته، هیچ دستگاهی نباید آدرس آیپی 200 داشته باشد.

در این حالت پیغام تنظیم رمز عبور بر روی دوربین یا دستگاه NVR هایک ویژن ظاهر می شود. برای اینکار باید یک رمز عبور حداقل 8 رقمی شامل ترکیبی از حروف انگلیسی بزرگ و کوچک و اعداد و نشانه های کیبورد را وارد و مجدد آن را تایید نمایید تا دستگاه به حالت فعال در بیاید .

تنظیمات دوربین آی پی هایک ویژن

پس از ورود رمز عبور دستگاه لیستی از سوالات امنیتی از پیش تعریف شده را نمایش می دهد که می توانید سه سوال دلخواه را انتخاب و پاسخ دلخواه را برای آنها وارد و ذخیره کنید.

هنگامی که کلمه عبور دستگاه به هر دلیلی فراموش شود، با استفاده از این سوالات می توانید رمز عبور دستگاه را ریست نمایید

پس از اتمام مراحل بالا دستگاه فعال شده و می توانید وارد منوی آن شده و دوربین ها را روی آن اضافه کنید و تصاویر را روی آن ضبط نمایید.

به خاطر داشته باشید که حتما رمز عبور انتخابی باید به اندازه کافی قدرتمند باشد چرا که در صورت انتخاب رمز عبور ساده، در مراتب بعدی دستگاه اجازه ورود مجدد به تنظیمات را نخواهد داد و عملکرد سیستم دچار مشکل خواهد شد.

 

توجه داشته باشید که در صورتی می توانید از آی پی دوربین، انواع دستگاه DVR یا NVR هایک ویژن استفاده نمایید که ابتدا یک پسورد مناسب روی آن تنظیم کرده باشید و اصطلاحا دستگاه را اکتیو کرده باشید و در غیر اینصورت امکان استفاده از تجهیزات تحت شبکه هایک ویژن وجود نخواهد داشت.

 

در واقع این فرایند در جهت ارتقای ایمنی و امنیت تجهیزات هایک ویژن و توسط تیم تحقیق و توسعه هایک ویژن طراحی شده است. تا چند سال پیش، کلیه تجهیزات هایک ویژن دارای یک رمز عبور پنج رقمی بود که بسیاری از مشتریان پس از نصب آن را عوض نمی کردند و این مهم، زمینه را برای سو استفاده هکر ها و افراد سود جو باز می کرد.

اگر سوالی در زمینه نحوه آی پی دادن به دوربین مداربسته و فعال کردن NVR دوربین هایک ویژن دارید حتما از طریق کامنت برای ما بنویسید.