تفاوت دستگاه DVR و NVR؛ دی وی آر بهتر است یا ان وی آر؟

تفاوت دستگاه DVR و NVR؛ دی وی آر بهتر است یا ان وی آر؟

در مقالات قبلی در ارتباط با دستگاه های دی وی آر صحبت کردیم. همانطور بیان کردیم DVR مخفف عبارت Digital Video Recorder یا به عبارتی دیگر ضبط کننده ویدیویی دیجیتال است. این دستگاه تصاویر آنالوگ و یا HD را از دوربین مداربسته دریافت نموده و آن‌ها را به داده‌های دیجیتال تبدیل کرده و سپس بر روی هارد دیسک ذخیره می‌نماید.

NVR نیز مخفف عبارت Netwrok Video Recorder و یا همان ضبط کننده ویدیو تحت شبکه است. به عبارتی دیگر می‌توان گفت ان وی ار دستگاه ضبط کننده تحت شبکه است. به طور کلی این دو دستگاه هر دو عملکرد یکسانی دارند و تفاوت ‌های آن‌‌ها در استفاده از دوربین‌های مورد استفاده است.

در این مطلب قصد داریم ابتدا در رابطه با کارکرد هرکدام از دستگاه‌ها توضیحاتی کلی ارائه دهیم. سپس به صورت مفصل 7 تفاوت DVR و NVR را مطرح کنیم و در انتها به این پرسش پاسخ دهیم که دستگاه دی وی آر بهتر است یا ان وی آر؟

 

تفاوت های دستگاه DVR با NVR

 

توضیحات کلی در رابطه با دی وی آر و ان وی آر

قبل از اینکه توضیحاتی بیشتر در ارتباط با تفاوت DVR و NVR داشته باشیم بهتر است با کارکرد این دستگاه ‌ها آشنا شوید. بنابراین ابتدا به دو سوال اساسی پاسخ می‌دهیم و در ادامه تفاوت این دو دستگاه با هم را مطرح می‌کنیم.

روش کارکرد دستگاه دی وی آر (DVR)

دوربین‌های مورد استفاده در دی وی آر از نوع آنالوگ و آنالوگ hd است. این دوربین‌ها نسبت به دوربین‌های تحت شبکه، قیمتی پایین تر و مقرون به صرفه‌ هستند. در این سیستم دوربین‌ها، امواج آنالوگ را در ابتدا به ضبط‌کننده انتقال داده و سپس پردازش تصویر انجام می‌شود.

البته مدل‌های جدید این دستگاه‌ها قابلیت ارسال تصویر در شبکه اینترنت و همچنین دسترسی از راه دور را نیز دارند. کارکردن با دستگاه‌های DVR – به خصوص DVR هایک ویژن – بسیار ساده بوده و پیچیدگی کمتری نسبت به سایر دستگاه‌ها دارد؛ لازم به ذکر است دی وی آر ها مدل های مختلفی دارند که برای آشنایی بهتر با این دستگاه‌، بهتر است مقاله ” انواع دی وی آر دوربین مدار بسته ” را مطالعه کنید.

نحوه کارکرد دستگاه ان وی آر (NVR)

دستگاه‌های NVR در حقیقت انعطاف‌پذیری بیشتری نسبت به دستگاه‌های DVR دارند. دلیل این امر این است که در این سیستم دوربین‌ها به صورت فیزیکی به دستگاه متصل نمی‌شود، بلکه در یک شبکه قرار می‌گیرند. سیستم‌های تحت شبکه، تصاویر را روی دوربین‌ها پردازش کرده و بنابراین مقاومت بیشتری نسبت به دوربین‌های سیستم دی وی ار دارند.

ان وی ار به طور کلی از آی پی استفاده می‌کند و خود به تنهایی دستگاهی برای گرفتن تصاویر است. ضبط کننده‌های این دستگاه‌ها همچنین سیگنال دیجیتال را از دوربین‌ها دریافت کرده و بدین ترتیب کیفیت فیلم‌های ضبط شده به همون وضوح داده‌های دریافتی است.

 

کارکرد ان وی آر - فرق NVR با DVR

مهم ترین تفاوت های دستگاه DVR و NVR

اکنون که با کارکرد و روش این دو سیستم آشنا شدید، فرق DVR با NVR را به صورت کلی برای شما شرح می‌دهیم.

در ذیل برخی از مهمترین این تفاوت‌ها را نام می‌بریم.

  • نحوه پردازش تصاویر، اولین و مهم ترین فرق DVR با NVR

مهمترین تفاوت DVR و NVR در نحوه پردازش تصاویر و ویدیو است. دی وی آر داده‌های ویدیویی را در دستگاه پردازش نموده، در حالیکه ان وی آر داده‌های مورد نظر را در دوربین رمزنگاری و پردازش می‌کند و سپس برای پخش به دستگاه ضبط ارسال می‌کند.

  • تفاوت در استفاده از دوربین‌ها

با توجه به اینکه این دستگاه‌ها انواع داده‌ها را به روش‌های مختلفی اداره می‌کنند، به دوربین‌های مختلفی نیاز دارند. همانطور که گفتیم دستگاه‌های مبتنی بر NVR از انواع دوربین تحت شبکه پشتیبانی نموده درصورتیکه دستگاه‌های DVR از انواع دوربین‌های آنالوگ و یا آنالوگ HD پشتیبانی می‌کنند.

 

 

 

تفاوت در استفاده از دوربین ها - تفاوت دی وی آر و ان وی آر

 

  • انعطاف پذیری

سیستم‌های DVR تنها قابلیت استفاده از دوربین‌های سیمی را دارند در حالیکه دستگاه‌های NVR می‌توانند دوربین‌های سیمی و بی‌سیم را با یکدیگر ادغام کنند.

بنابراین دی وی آرها نسبت به ان وی آرها از نظر دوربین و ویژگی‌های نصب انعطاف‌پذیری کمتری دارند.

 

  • پهنای باند مصرفی شبکه

یکی دیگر از تفاوت DVR و NVR در پهنای باند مصرفی است. برای ضبط و ذخیره‌سازی داده‌ها در سیستم تحت شبکه نیازی به اینترنت نیست و از راه دور نیز می‌توانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

به عبارتی دیگر NVR پهنای باند شبکه خانگی شما را مصرف نخواهد کرد در صورتیکه سیستم مبتنی بر دی وی آر برای دسترسی به اطلاعات از راه دور، پهنای باند شبکه شما را مصرف می‌کند.

 

  • تفاوت در پشتیبانی و ذخیره اطلاعات

یکی دیگر از تفاوت های DVR و NVR در پشتیبانی و همچنین روش ذخیره‌سازی در این دو دستگاه است. ان وی آر قابلیت ذخیره‌سازی هم بر روی انواع هارد دیسک با ظرفیت‌های متفاوت و هم بر روی شبکه را دارد. در صورتیکه در دی وی آر ذخیره‌سازی تنها در بر روی هارد دیسک امکانپذیر است.

بیشتر بخوانید:انتقال تصویر هایک ویژن

تفاوت در پشتیبانی و ذخیره اطلاعات

علاوه بر این دی وی آر قابلیت پشتیبانی از هاردی تا حداکثر 6 ترابایت را دارد درصورتیکه در سیستم‌های تحت شبکه این ظرفیت به 10-12 ترابایت نیز می‌رسد.

با توجه به نکات گفته شده امکان نصب هارد های متعدد با ظرفیت های بالا یکی از مهم ترین ویژگی هایی است که دستگاه NVR باید داشته باشد. جالب است بدانید برخی از مدل های NVR هایک ویژن امکان نصب یک تا چهار هارد داخلی را دارند.

 

  • کیفیت و وضوح تصاویر

فرق DVR با NVR در تصاویر نیز مشخص است. در سیستم‌های دی وی ار، به دلیل وجود امواج آنالوگ، کیفیت و همچنین وضوح تصاویر در مقایسه با سیستم تحت شبکه پایین‌تر است.

  • نصب و راه اندازی، هفتمین تفاوت دی وی آر و ان وی آر

از دیگر تفاوت‌های این دو دستگاه روش نصب و راه‌اندازی آن‌ها است. سیستم‌های آنالوگ به وسیله کابل کواکسیال به دستگاه متصل می‌شوند که این کار سبب ایجاد محدودیت‌هایی می‌شود و ممکن است مشکلاتی را برای نصب و راه‌اندازی دستگاه به وجود آورد.

 

مهم ترین تفاوت های DVR با NVR

دی وی آر بهتر است یا ان وی آر ؟

با توجه به اطلاعاتی که در ارتباط با تفاوت DVR و NVR کسب کردیم می‌توان گفت سیستم‌های تحت شبکه هوشمند و کاربردی‌تر هستند. اما هزینه و قیمت همواره یکی از موارد مهم در خرید هر کالایی است. سیستم ان وی ار با قابلیت‌هایی بیشتر هزینه بسیار بالاتری نسبت به سیستم‌های دی وی آر دارند و ممکن است برای بسیاری از کاربران مقرون به صرفه نباشد.

بنابراین برای انتخاب این سیستم‌ها در مرحله اول کاربری خود را در نظر بگیرید. اگر برای محیطی کوچک قصد راه‌اندازی دوربین ‌مداربسته را دارید استفاده از DVR مناسب است و نیازی به استفاده از سیستم NVR نیست.

اما اگر برای یک سازمان بزرگ و یا اداره نیازمند این سیستم هستید بهتر است از سیستم تحت شبکه به دلیل انعطاف‌پذیری بالاتر و قابلیت‌های بیشتر استفاده نمایید.